Zelta vērtība nav nosakāma pēc tā ārējā izskata vien. To, tāpat kā arī sudraba rotu, vērtību nosaka prove jeb raudze. Lai arī šķiet, ka labāk nēsāt pilnīgi tīru dārgmetālu, patiesībā zelta sudraba un zelta rotaslietas labāk kalpo, ja tām ir piemaisījumi. Tīrs materiāls ir mīkstāks un ātri var nodilt.
Zelta dažādās krāsas
Baltā zelta rotaslietas ir dārgākās, jo šis dārgais un ekskluzīvais baltais zelts top, sajaucot tīro zeltu ar pallādiju, kobaltu vai niķeli. Zelta krāsa nenosaka zelta kvalitāti, to nosaka tikai prove, kas atspoguļo zelta īpatsvaru sakausējumā – jo lielāks tas ir, jo vērtīgāks ir zelta izstrādājums. Tīrs zelts ir dzeltens, taču pievienotās vielas var izmainīt tā krāsu:
- ja zeltam pievieno sudrabu, tas iegūst gaišu, salmu krāsu;
- sarkano nokrāsu dod sudraba, vara, kapara, misiņa piemaisījumi.
Zelta ieguve
Lielākā daļa uz zemeslodes atrodamā zelta ir radies meteorītu lietus laikā pirms 200 miljoniem gadu un aptuveni 7% no visa zelta izmanto elektronisko ierīču ražošanā. Zelta rotaslietu ieguve ir ļoti sarežģīta, jo dārgmetāla ieguves šahtas atrodas pat līdz 4000 metru dziļumā, kur temperatūra pārsniedz pat +30 °C un tāpēc ir grūti elpot.
Zeltu saturošo rūdu paceļ virszemē un izskalo no tās zeltu. Darbs ir īpaši psiholoģiski grūts, jo no vienas tonnas rūdas parasti iegūst tikai 5 gramus zelta. No 1905. līdz 2006. gadam ik gadu visvairāk zelta ieguva Dienvidāfrikas reģionā, savukārt kopš 2007. gada visvairāk zelta iegūst Ķīnā.
Zelta krāsas psiholoģiskais efekts
Psiholoģiski krāsu terapijas kontekstā zelta krāsa simbolizē ļoti pozitīvus labklājību, bagātību, augstus ideālus un gudrību. Krāsa mudina uz komunikāciju un veicina cilvēku radošumu, kā arī pievērš apkārtējo uzmanību. Zelts simbolizē sauli un siltumu, tā krāsa izstaro optimismu un pozitīvo enerģiju. Cilvēki, kas izvēlas ne tikai zelta rotaslietas, bet arī apģērbu, aksesuārus un saziņas ierīces, sevī iemieso šīs pozitīvās lietas.
Ne tikai zelta rotaslietas – arī zelta viedtālruņi
Zelta popularitāti apliecina arī tas, ka saskaņā ar jaunākajiem viedtālruņu tirdzniecības datiem, katrs ceturtais pircējs jeb 23% pircēju tālruņus vēlas iegādāties zelta platīna krāsā. Ja vairāku gadu garumā pieprasītākie ir bijuši melni vai Balti viedtālruņi, šobrīd balstoties uz ražotāju sniegto informāciju, viedtālruņu lietotāji aizvien biežāk izvēlas telefonus zelta krāsā. Interesanti, ka praktiski visos viedtālruņos ir atrodams pat īsts zelts, kas izmantots mikroshēmu kontaktos. No vienas tonnas vecu tālruņu bez baterijām varētu iegūt pat 300 gramu zelta.