Kāpēc algot Krievijas matemātiķu armiju, lai pārspētu tirgu, ja datorprogramma Warren spēj izdarīt to pašu?
Satraukto hedžfondu pārstāvju telefona zvani Danielam Nadleram sākās 2012. gada 24. janvārī. Tajā dienā Nadlers, 28 gadus vecais Hārvarda universitātes ekonomikas doktors, Bloomberg publicēja rakstu par to, kā pēc dolāra vērtības pieauguma var paredzēt SEtP 500 indeksa iknedēļas zemākos punktus. Tobrīd ar šo dolāra un S&P korelāciju treideri nopelnīja labu žūksni.
«Viņi kliedza: tu nodevi brālību! Ja tu kaut ko atklāj, izmanto to, lai tirgotos finanšu tirgos, bet nepadari topublisku un nenogalini to,» saka Nadlers, ātri runājošs kanādietis ar tumšiem, sprogainiem, uz pieres krītošiem matiem.
Tuvākajos mēnešos Nadlers, visticamāk, vēl saņems šādus zvanus. Kompānija Kensho, ko viņš izveidoja kopā ar programmētāju Pīteru Kraskelu un kas atrodas Kembridžā (Masačūsetsā), grasās ar finanšu analīzi paveikt to, ko Google paveica ar meklēšanu. Tas nozīmē, ka viņi vēlas ikviena rokās ielikt tādu finanšu tirgu ekspertīzes līmeni, ko izmanto tikai daži labākie hedžfondi, lai pelnītu miljardus no tirgus īstermiņa neefektivitātes.
Kensho datorprogramma Warren (kā Vorens Bafets) piedāvā vienkāršu Google tipa teksta rāmi, kurā ievadīt sarežģītus jautājumus vienkāršā angļu valodā. Piemēram, kuras cementa kompāniju akcijas pieaug visvairāk, kad 3. kategorijas viesuļvētra skar Floridu? (Lielākais ieguvējs? Texas Industries.) Tas pats jautājums bruņojuma ražošanas kompānijām situācijā, kad Ziemeļkoreja veic raķetes izmēģinājūmu. (Raytheon, General Dynamics, Lockheed Martin.) Kura Apple piegādātāja akciju cena pieaug visvairāk, kad kompānija izlaiž jauno iPad? (Korporācijas OmniVision, kas ražo sensorus iPad kamerām.)
Hedžfondu analītiķu komandām nāktos veltīt vairākas dienas, lai rastu atbildi už šāda veida jautājumiem – pieņemot, ka viņi var atrast nepieciešamos datus. Inovatīvā programma Warren spēj momentāni atbildēt uz vairāk nekā 65 miljoniem jautājumu kombināciju, pārskatot vairāk nekā 90 000 darbību, tādas kā zāļu reģistrācija, ekonomikas pārskati, monetārāspolitikas izmaiņas, politiskie notikumi un to ietekme uz gandrīz jebkuru finanšu instrumentu uz šīs planētas. Programmatūra darbojas, izmantojot Amazon Web Services serverus fondu biržas Nasdaq ļoti drošajā FinQloud skaitļošanas tīklā. «Tas principā jums dod kvantu armiju,» saka Nadlers.
Plaši izmantota, datorprogramma Warren varētu sapurināt 26 miljardus dolāru vērto datu tirgu, kur jau ilgu laiku dominē tādas kompānijas kā Bloomberg un Thomson Reuters, kā arī padarīt demokrātiskākus instrumentus, ko pašlaik savās rokās tur Volstrītas milzīgās bankas un kvantu hedžfondu elite, piemēram, Bridgewater Associates, D.E. Shaw un Renaissance Technologies.
«Katru dienu portfeļu pārvaldniekiem rodas ar investīcijām saistītas idejas, un viņiem nākas vērsties pie kvantu speciālistiem, lai tie radītu finanšu modeli. Tā ir vājā vieta vairumā finanšu pakalpojumu uzņēmumu, un tādēļ daudz mazāk ideju patiešām tiek pārbaudītas,» saka Deivids Džegens, rīkotājdirektors Fidelity Investments meitas uzņēmumā Devonshire Investors, kas nodarbojas ar privātā kapitāla investīcijām. Devonshire ir viens no Kensho investoriem. «Testējamu ideju efektivitātes, kvalitātes un daudzuma uzlabojumi var nākt par labu šābrīža vadošajiem finanšu tirgus spēlētājiem.» Citi investori domā tāpat. Uzņēmums Kensho, kas dibināts pērn maijā, ir piesaistījis sēklas kapitālu desmit miljonu dolāru apjomā no tādiem investoriem kā Accel Partners, Breyer Capital, General Catalyst, Google Ventures un NEA.
Polijas un Rumānijas imigrantu dēls Daniels Nadlers izauga Toronto. Viņa tēvs, kas bija inženieris un izstrādāja metodes, kā izmantot skaņu, lai atrastu nelielas plaisas tiltos un zemūdenēs, dēlam pēc skolas mācīja īsto matemātiku. Mazais Daniels skicēja mūžīgā dzinēja shēmas un stundām lasīja sengrieķu filozofu darbus, līdz iestājās Hārvardā, lai studētu matemātiku un klasiku. Viņš palika augstskolā, lai iegūtu doktora grādu (viņš to absolvēs šogad). Hārvardā, rakstīdams darbu par fiksētā ienesīguma aktīvu atvasināto instrumentu novērtēšanas mehānismiem (Nadlers norāda, ka pirmo olīveļļas nākotnes līgumu izeidoja Taless 600 gadu pirms mūsu ēras), viņš studēja dzeju kopā ar Pulicera balvas ieguvēju Džoriju Greiemu, radīja aplikāciju Sigmund un strādāja kā uzaicinātais pētnieks Federālo rezervju bankā.
Ideja par Kensho radās tieši Federālo rezervju bankā, kad Nadlers sev par lielu pārsteigumu atklāja: lai analizētu ekonomiku, pasaules ietekmīgākais finanšu regulators vēl arvien paļaujas uz Excel. «Es biju domājis ieraudzīt kaut ko līdzīgu militāro operāciju vadības centram ar reālā laika informāciju,» saka Nadlers. Tā vietā viņš ieraudzīja tos pašus statistikas rīkus, kas viņam bija pieejami kopmītnēs. Viņš to visu izstāstīja Kraskelam, programmēšanas brīnumbērnam, kas Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā bija ieguvis bakalaura un maģistra grādu datorzinātnēs un kā praktikants izstrādājis Google krāsu kodus. Kraskels zināja labāku veidu, kā tikt galā ar šo uzdevumu. «Es sāku ņemt lietas, ko izmantoju Google, un likt tās lietā finanšu tirgu kontekstā.»
Tobrīd Kraskels strādāja Google, attīstot veidus, kā pievilkt internetu attālinātiem nostūriem. Nākamajos astoņos mēnešos viņš izveidoja programmu Warren, rakstot kodu pa naktīm un autobusā turpceļā un atpakaļceļā no Google Mauntinvjū biroja. Kensho izmanto tādas Google iedvesmotas tehnoloģijas kā MapReduce – metodi, lai milzīgus skaitļošanas uzdevumus sadalītu starp mākoņserveriem, – un BigTable – veidu, kā saspiest milzīgas datu kopas līdz apstrādājamam izmēram. 2013. gada aprīlī viņš pameta Google un pievienojās Nadleram Bostonā.
Datorprogramma Warren nodrošina atbildi elegantas vizualizācijas veidā, ko jūs varat pielāgot, pieregulējot tādus mainīgos lielumus kā laiks vai pētījumā iekļautās kompānijas. Warren var meklēt arī automātiski. Dienā, kad mēs apmeklējām Kensho biroju, ziņas par ASV ilglietošanas preču pasūtījumu apjomu izrādījās pozitīvākas, nekā bija gaidīts, pārsniedzot paredzēto apjomu par 0,25 standarta novirzēm. Kensho automātiski noteica, ka kopš 2009. gada tā ir noticis 26 reizes un ka 23 dienās 26 dienu laikā kompānijas Clorox akcijas pieauga. «Mūs varētu notriekt autobuss,» saka Nadlers, «un tas tik un tā turpinātu atrast cenu novirzes.»
Izmantota reālajā pasaulē, Kensho programma varētu palīdzēt investoriem ātrāk reaģēt uz negaidītiem notikumiem, tādiem kā, tornado ASV vidienē vai protesti Tuvajos Aus-trumos. «Viņi tiešām paceļ latiņu jaunā līmenī, ja runa ir par datu analīzi un izpratni,» saka Stenlijs Jangs, bijušais Bloomberg’s Enterprise Products Et Solutions un NYSE Technologies izpilddirektors. Viņš ir Kensho padomē.
Uzņēmumam Kensho būs savi izaicinājumi, cenšoties ielauzties Volstrītā, kas ir redzējusi nākam un ejam virkni puišeļu ar melnajām kastēm. Uz katriem desmit apsviedīgiem koledžas absolventiem, kas Google vai Facebook pelna pārsimts tūkstošu dolāru, ir viens doktora grāda īpašnieks, kas specializējies hedžfondos un pelna dažus miljonus. Turklāt Kensho misija padarīt pieejamāku kvantitatīvo analīzi saskarsies ar pretestību no aprindām, kas slepenību un ekskluzivitāti tur augstā vērtē. «Manuprāt, tirgus dodas šajā virzienā, bet tas būs ilgs process,» saka Mets Tērks no FirstMark Capital. «Kompānijas ir iztērējušas daudz naudas slepeniem risinājumiem un tādu komandu uzturēšanai, kuru vienīgais uzdevums ir šo risinājumu radīšana.»
Nadlers saka, ka viņš tūliņ noslēgšot ekskluzīvu viena gada līgumu ar «vienu no lielākajām Volstrītas bankām». Viņš arī plāno naudas un fondu pārvaldniekiem dot iespēju izmantot programmu Warren par krietnu abonēšanas maksu, līdzīgi kā to dara Bloomberg un Reuters. «Viņi slēdz pilotprojektus ar virkni gudru naudas pārvaldītāju, kas ir pazīstami kā ļoti konservatīvi,» saka investors miljardieris Džims Breiers, Breyer Capital dibinātājs un izpilddirektors, kā arī partneris kompānijā Accel. «Tas ir kas tāds, ko bieži negadās redzēt.»
Daudzi cilvēki ir jautājuši Nadleram, kāpēc viņš vienkārši neizmanto Warren skaitļošanas jaudas, lai izveidotu pats savu hedžfondu. «Tas jau ir darīts iepriekš. Man nepatīk būt paveikto darbu sarakstā ar astoto kārtas numuru.» Tā vietā Danielam Nadleram jāpievēršas rūpīgai piedāvājumu izskatīšanai.