Kādā temperatūrā mēs jūtamies savā mājā, darbavietā vai automašīnas salonā vislabāk? Ja esi iegādājies gaisa kondicionieri, turklāt, aprīkotu ar regulējamu termostatu, šim jautājumam, šķiet, nav nekādas nozīmes, jo gan ziemā, gan vasarā gaisa kondicionieri var taču uzregulēt tā, kā sajūtas prasa, un ļauties ideālas temperatūras sniegtajai omulībai. Protams, ģimenes locekļu, darba kolēģu vai citu līdzcilvēku vidū, ar kuriem ilgstoši pavadām laiku vienās un tajās pašās telpās, viedokļi par komforta temperatūru var atšķirties, bet parasti jau pie kaut kādas vienošanās iespējams nonākt. Sliktākajā gadījumā var taču arī pamainīt sava apģērba biezumu vai plānumu.
Būtiskāks šis jautājums kļūst tad, kad plānojam savu budžetu. Visi zina, ka elektrība nebūt nav par velti, turklāt būtu labi arī padomāt par vidi, kurā dzīvojam, un nešķērdēt enerģiju bezjēdzīgi. Un tad, papētot rūpīgāk savus paradumus, viens otrs cilvēks atklāj, ka personīgā komforta temperatūra mēdz mainīties un pat ļoti izteikti. Cilvēku uzvedība šajā jautājumā var patiesi būt savāda. Vai, tavuprāt, ir adekvāti vasarā uzgriezt gaisa kondicionieri tā, lai temperatūra būtu vien 18 grādi (un tad, kaut ārā ir smacējoša svelme, istabā nāktos vilkt džemperi), bet ziemā istabu piekurināt līdz 27 grādiem? Tici vai nē, bet ir tik tiešām daudz cilvēku, kas tā arī rīkojas. Un nepalīdzēs te neviens racionāls arguments. Ja ir pārāk karsti vai pārāk auksti, tad tā arī ir, un viss.
Kā gan šādas dīvainības izskaidrot? Aplūkosim dažas zinātnieku atziņas šajā jautājumā. Varbūt kāda no tām palīdzēs pilnveidot gaisa kondicioniera lietošanas paradumus arī tev. Tā tu, iespējams, ne tikai būtiski ietaupīsi naudu, bet arī nezaudēsi tik ļoti svarīgo komfortu savā dzīves telpā.
Pirmkārt, nevis temperatūra, bet gaisa mitrums
Vai nav gadījies novērot, ka karstums mitra gaisa apstākļos ir stipri nepatīkamāks nekā, ja gaiss ir sauss?
Zinātniskais skaidrojums šīm sajūtu atšķirībām ir sekojošs: Svīšana, kas ir mūsu ķermeņa dabiskais dzesēšanās mehānisms, mitra gaisa apstākļos ir apgrūtināta. Ja gaiss ir sauss, respektīvi, tā mitrums (ūdens tvaiku koncentrācija) nepārsniedz 40%, sviedriem caur mūsu ādas porām izdalīties ir viegli un mūsu ķermenis bez lielas piepūles sev nodrošina komfortablu temperatūru. Ja gaisa mitrums sāk pārsniegt minēto robežu, gaiss kļūst arvien neuzņēmīgāks pret ūdens tvaikiem un tādējādi vairs nepalīdz vai pat traucē sviedriem izkļūt no ķermeņa. Svīšana ķermenim nu prasa arvien vairāk enerģijas, kā rezultātā ar karstumu saistītais diskomforts kļūst nepanesamāks. Tieši šī iemesla dēļ uz mums tik veldzējoši karstā laikā iedarbojas ventilators. Tas nevis dzesē gaisu, bet liek tam aktīvāk kustēties. Un kustīgs gaiss ievērojami veicina tvaikošanas procesus, t.sk., sviedru izdalīšanos.
Tātad, ja tavā istabā ir pārāk karsti, pirms uzgriez gaisa kondicionieri uz pilnu jaudu, varbūt pārbaudi, vai patiesais “vaininieks” nav gaisa mitrums. Par laimi, gandrīz visi gaisa kondicionieri piedāvā iespēju regulēt telpās ne vien karstuma, bet arī mitruma līmeni. Speciālisti rekomendē vasarā uzturēt vidēji 60% gaisa mitrumu, bet ziemā to samazināt – līdz 25-40%. Jāņem gan vērā, ka, lai uzturētu vēlamo mitruma līmeni, var būt nepieciešams lielāks gaisa kondicionieris nekā temperatūras uzturēšanai. Tāpēc, pirms gaisa kondicionieri esi iegādājies, noskaidro, kādi tā parametri būtu nepieciešami tieši tavu telpu vajadzībām.
Kādas patiesībā ir mūsu vajadzības attiecībā uz vides temperatūru?
Vari veikt nelielu eksperimentu. Pajautā saviem ģimenes locekļiem, kāda istabas temperatūra tiem tīk vislabāk un tieši tādu arī uzregulē, taču pēc tam, viņiem nezinot, nedaudz pārregulē gaisa kondicionieri un pavēro, vai viņi jūt kādas izmaiņas. Ja, piemēram, viņi par ideālo temperatūru būs atzinuši 25 grādus, ir visai ticams, ka intervālā no 22 – 26 grādiem viņi jutīsies vienlīdz komfortabli. Protams, ka katrs gadījums ir individuāls, tāpēc šo intervālu tev nāksies nomērīt pašam/ai.
Nav pat vērts pieminēt, ka ārkārtīgi ieekonomēsi savus līdzekļus, gaisa kondicionieri izslēdzot laikā, kad māja ir tukša. Protams, vienmēr ir patīkami, atgriežoties mājās, uzreiz sajust ideālos komforta apstākļus. Šim nolūkam daudziem gaisa kondicionieriem ir iespējams iestatīt programmu, saskaņā ar kuru temperatūra (un citi parametri) tiks automātiski noregulēti atkarībā no pulksteņa laika. Tipiskā gadījumā vislabāk gaisa kondicionierim būtu likt sākt darboties pusstundu pirms tu un tava ģimene sāk pārrasties mājās.
Vēl viena mūsu ķermeņa īpatnība ir, ka komforta temperatūra nomoda un miega stāvokļos atšķiras – miegā mēs jūtamies labāk, ja ir par dažiem grādiem siltāk nekā, kad esam nomodā. Karstās vasarās arī šis aspekts spēj palīdzēt mūsu budžetam, jo pa nakti telpu var dzesēt ne tik intensīvi. Vari iestatīt programmu tā, lai gaisa kondicionieris naktī darbotos ar mazāku jaudu, bet no rīta, neilgi pirms mošanās laika sāktu dzesēt telpas intensīvāk. Šāds iestatījums tev no rīta noteikti arī palīdzēs pamosties.
Cik daudz ietaupīt ir iespējams?
Saskaņā ar vispārējiem aprēķiniem vidēja izmēra dzīvojamajā platībā katrs grāds aukstuma virzienā palielina elektrības rēķinu par 5-15 procentiem, tāpēc ietaupījums ir visnotaļ vērā ņemams. Iestatot gaisa kondicioniera automātisko temperatūru regulēšanas programmu un tādējādi enerģijas patēriņu optimizējot, ietaupīt varēs vēl vairāk.