Kad manā kabatā parādījās pirmais mobilais telefons? Jāsaka godīgi, vairs neatceros. Zinu, ka tā bija klasiskā Nokia, kas nu mums visiem pazīstams kā Nokia mobilo telefonu populārākais modelis. Kopš tā laika ierīces bijušas dažādas un mainītas vairākkārt, no vienkāršā mobilā telefona, kur galvenais bija piezvanīt, nosūtīt sms un, iespējams, pie garlaicības, uzspēlēt kādu klasisku spēli, līdz modernam viedtālrunim, kas manā kabatā spēj aizstāt nu gandrīz visas datora funkcijas. Zvanu, rakstu īsziņas, esmu Skype, saņemu sociālo tīklu ziņas, lai kur arī neatrastos, skatos video un filmas, klausos mūziku, meklēju informāciju internetā tad, kad man tas ienāk prātā, lai kur arī es neatrastos. Jā, iespēju ir daudz, ko mums piedāvā jaunākie viedtālruņi. Mobilie telefoni jau, šķiet, būtu palikuši nedaudz ēnā.
Tomēr, vecmāmiņai vēl ir viens no pašiem vienkāršākajiem mobilo telefonu modeļiem, kas pieejams. Tā kā šī ir paaudze, kas nedaudz lēnāk akceptē un pagūst tehnoloģijas, viņi turas pie vienkāršajām ierīcēm, kamēr mēs ar dažu pirkstu galu kustību jau esam skārienjūtīgajā ekrānā atraduši visu, ko vien no informācijas varam sameklēt. Arī bērniem cenšos gādāt vienkāršos mobilos telefonus. Skolās, protams, notiek salīdzināšana – kādu nu kuram ierīci vecāks nopircis, tomēr uzskatu, primārais tomēr ir bērnu sazvanīt. Turklāt – tehnoloģiju apkārt ir tik daudz, ka jau no agra vecuma bērni pusi sava laika pavada skatoties kādā ekrānā – kāpēc vēl to papildināt ar kādu modernu viedtālruni, kas prasīs atlikušo pusi laika.
Protams, telefons kabatā ir priekšrocība. Neliels dators kabatā – vispār ideāli. Esam sasniedzami visur, komunikācija nekad nebeidzas. Arī tad, kad priekšnieks mūs var sazvanīt sestdienā, jo kāds darbs steidzami jāveic, pat tad, ja atrodamies nedēļas nogales atpūtā otrā valsts pusē.
Mobilie telefoni un viedtālruņi nenoliedzami ir tā ikdienas sastāvdaļa, bez kuras iztikt vairs nevar gandrīz neviens – kurš atceras vismaz pāris numurus no sava telefona kontaktu grāmatiņas? Retais. Tāpēc prātā ir jāpatur mazāk sīkas informācijas, kamēr to visu sevī uzglabā telefons. Brīdī , kad tas pazūd, vai sabojājas, tehnika tomēr paliek tehnika, var zust arī visa informācija. Risks ar ko jārēķinās, ja savu ikdienu un prātā nepaturēto informāciju vēlamies uzticēt viedtālrunim.