Velosipēdi laika griežos

jauni un lietoti velosipēdi

Jau 15. gadsimtā, kad 1418. gadā Džovanni Fontana radīja pirmo transportlīdzekli, cilvēks saprata velosipēda maģisko dabu. Tas bija kaut kas līdz šim pilnībā nepieredzēts un maģisks, jo tā bija pirmā iekārta, ko darbināja pats cilvēks. Pirmajam ritenim, atšķirībā no mūsdienām, bija 4 riteņi. Lai varētu darbināt šo priekšteci, zobrati tika savienoti ar virvi, kas tika aizstāda ar ķēdi. Tāpat 15.gs. nogalē arī Leonardo da Vinči bija zīmējis skices, kurās ir attēlota primitīva braucamā versija. Kā vienmēr par tik vēsturiskiem notikumiem, ir daudz un dažādu teoriju un spriedumu.

Mūsdienām atbilstošāks transporta līdzeklis – 19.gs.sākumā        

Jauni un lietoti velosipēdi mūsdienu cilvēkam pieejami gan veikalos, gan internetā ikviena vēlmēm un vajadzībām piemēroti. Taču tajā brīdī, kad tika radīts pirmais velosipēds, kas vairāk atbilst mūsdienu standartiem, tas bija pieejams tikai ļoti šaurai grupai. 19. gadsimta sākumā tika radīts transporta līdzeklis, kurš sāka līdzināties mūsdienu velosipēdam

Stāsts sākās 1815. gadā pēc liela vulkāna Tambora, kas izcēlās mūsdienu Indonēzijā. Atmosfērā tika izmesti daudz atkritumi, globālā temperatūra atdzisa un pasaule tika izpostīta, kas noveda pie bada ne tikai cilvēkiem, bet arī zirgiem un mājlopiem. Šajā laikmetā katastrofa izvirzīja jautājumu par to, kā transportēt cilvēkus bez zirgiem.

Kaulu kratītājs un dresīnes

Tad vācu izgudrotājs K. Drais nolēma izveidot dzinējspēku, kas varētu aizvietot zirgu. Divus gadus vēlāk viņš iepazīstināja ar savu izgudrojumu – ierīci ar diviem riteņiem, ko sauca par velosipēdu. Šim braucamajam bija salīdzinoši vienkāršs sēdeklis ar diviem riteņiem, bez pedāļiem vai piedziņas, un tas bija diezgan nesaprotams vienkāršajiem iedzīvotājiem un lielākajai daļai tas šķita uzjautrinoši. Cilvēki to sauca par dresīni jeb skrienamo mašīnu. Visbeidzot, 1885. gadā tika izgudrots dizains ar diviem vienāda izmēra riteņiem un stūres priekšējo daļu.

Šī paša gadsimta 60. gados tika vadīts pirmais divriteņu ritenis, kuru dēvēja par Kaulu kratītāju, jo šī velosipēda koka rāmis kombinācijā ar metāla riepām brauciena laikā radīja apgrūtinošus braukšanas apstākļus. Vēl mazliet vēlāk tika radīts ritenis, kas patiešām saucams par riteni mūsdienu izpratnē. Tas bija augsto ratu divritenis, kas sastāvēja no viena ļoti liela riteņa un viena mazāka atbalsta riteņa.

Pašlaik dažāda veida velosipēdi pieejami gan sportistiem, gan vienkārši entuziastiem, kas ļāvis to noturēt par visiem pieejamāko un demokrātiskāko transporta līdzekli.

Scroll To Top