Bojājumi, kurus ēkām var radīt zibens

zibensZibens var radīt būtisku bojājumu mājai, kas nav aprīkota ar labu aizsardzības sistēmu. Profesionāli uzstādītas aizsardzības sistēmas mēdz būt dārgas un, tā kā risks piedzīvot īstu zibens spērienu ir salīdzinoši zems, vairākums māju īpašnieku izvēlas šādas sistēmas neuzstādīt.  

Trīs galvenie kaitējumi, ko var izraisīt zibens, trāpot mājā:

Uguns briesmas – lielākais drauds ir mājas aizdegšanās. Koks un citi uzliesmojoši materiāli var viegli aizdegties jebkur, kur ir iespēris zibens (vai gājis tiem cauri). Ļoti bieži šāda veida ugunsgrēki sākas mājas bēniņos vai jumtā, jo strāvai parasti ir jātiek cauri jumta materiāliem, lai tas varētu sasniegt citus ceļus, piemēram, vadus vai caurules. Šai strāvai virzoties pa vadiem visbiežāk šie vadi aizdegas, radot aizdegšanās apdraudējumu ikvienam objektam skartajā ķēdē.

Elektrības bojājumi – ja zibens izvēlas mājas elektroinstalācijas kā savu primāro vai sekundāro ceļu, tad pārsprieguma sprādziena gadījumā var tikt bojātas ne tikai elektronikas, bet arī citas ierīces. Pat, ja lielākajā daļā gadījumu šī strāva izmanto citus ceļus, lai nokļūtu līdz zemei, mājas elektrības sistēmām tiks radīts pietiekami liels kaitējums, kā rezultātā var tikt bojāti ar to saskarē esošie objekti.

Triecienviļņu bojājums – vēl viens nozīmīgs bojājumu veids, kas var rasties, ir elektriskais „triecienvilnis”; tas rada pērkona skaņu negaisa laikā un nelielā attālumā šie viļņi var būt īpaši bīstami, kā arī var viegli salauzt betonu, ķieģeļus, koku, akmeņus u.c. Ķieģeļu un akmens skursteņi trāpījuma gadījumā parasti tiek smagi bojāti. Tikmēr „triecienvilnis” var sagraut ģipša sienas, saplēst stiklu, izveidot tranšejas augsnē un sabojāt ēkas pamatus.

Kas notiek ar objektiem vai ēkām, kam nav cauruļu vai vadu? Ir grūti atrast ēkas, kurās nav elektrību vadošu ceļu uz zemi, piemēram, jau minētie vadi un caurules. Tomēr tādas ēkas pastāv, piemēram, kempinga kabīnes. Šajā gadījumā cauruļu un vadu trūkums nepasargās no iespējamajiem bojājumiem dabas stihiju negadījumā. Šāda veida kempinga kabīnes nav drošs patvērums zibeņojoša negaisa laikā, tāpēc ir ļoti vēlams pārvietoties uz drošāku vidi.

Beigu beigās – vai ir vērts investēt zibens aizsardzības sistēmas uzstādīšanai? Profesionāli uzstādīta aizsardzības sistēma samazinās vai likvidēs ugunsdrošības un traumu apdraudējumus. Bet, iespējams, ka īpašuma apdrošināšana īpaši pret šādiem bojājumiem ir izdevīgāka, piemēram, ja dzīvojat zonā, kur negaisi notiek reti un nav novērots pastāvīgs apdraudējumu.

Scroll To Top