JAUNAIS INTERNETS – arī Latvijā?

Jaunais internetsFACEBOOK 2014. gada otrās ceturtdaļas rezultāti patīkami pārsteidza akcionārus – kompānijas ieņēmumi palielinājās par 61 procentu. Saskaņā ar biržas pārskatu 62% no rekordlielajiem otrā ceturkšņa ieņēmumiem veidoja reklāmu pārdošana pakalpojuma mobilajās versijās. Jau 2013. gada sākumā Facebook tā saucamo mobilo lietotāju skaits pārsniedza parasto lietotāju skaitu, taču ar katru mēnesi kompānija uzlaboja šo lietotāju monetizācijas rādītājus. Pirmajā mirklī šķiet, ka tā ir priecīga vēsts no Volstrītas, taču, palūko­joties vērīgāk, tas varētu izrādīties indikators laik­metu maiņai internetā Web 2.0 (sociālais internets, kura etaloni ir Youtube, Fa­cebook un Wikipedia) desmitgade nogrimst pagātnē, un to nomaina mobilo pakalpojumu laikmets, kon­krētāk, daudzplatformu pakalpojumi.

Kompānija Facebook, kas labāk par visiem iemā­cījusies nopelnīt uz vied­tālruņu lietotāju rēķina, pa­tiesībā nav unikāla savā mobilitātē. Twitter, kas arī sāka darboties kā tīmek­ļa vietne, nu jau gandrīz pilnībā pārvietojies uz te­lefoniem un planšetdato­riem. Tikai 15% lietotāju apmeklē Twitter, izmanto­jot galddatorus vai piezīmj­datorus. Google šis rādītājs ir apmēram 50 pret 50, bet jaunajiem pakalpojumiem, tādiem kā Istagram vai Pandora, mobilo lietotāju daļa ievērojami pārsniedz 90 procentu.

Facebook un Twitter ir tipiski Web 2.0 laikmeta pārstāvji, kas sākotnēji ra­dīti kā sociālie tīkli. Lieto­tāji ir ne tikai patērētāji, bet arī satura veidotāji. Savu­kārt Instagram un Pandora jau ir nākamā viļņa pakal­pojumi. Jau radot šos por­tālus, bez sociālā aspekta tajos tika ietverts arī uni­versālums. Nav svarīgi, kā tieši tu vēlies tos izman­tot, – tie vienmēr ir ar tevi: galddatorā, klēpjdatorā, planšetē, viedtālrunī un drīz laikam arī pārnēsāja­mās ierīcēs, viedajos tele­vizoros, connected cars (au­tomašīnas, kas pieslēgtas internetam) utt.

Bez šāda universāluma panākt pieaugumu vai pat saglabāt lietotājus nebūs viegli. Saskaņā ar Gartner pētījumu mobilo ierīču pārdošanas apjoms pasau­lē jau 2011. gadā pārsnie­dza galddatoru pārdošanas apjomu, bet 2012. gadā da­tori (galda un piezīmjdato­ri) veidoja mazāk nekā pusi no internetam pieslēgtajām ierīcēm. Ap 2016. gadu da­tori vairs būs tikai viena ce­turtdaļa. Cilvēki internetā nokļūs ļoti dažādos veidos, un parasta tīmekļa vietne vairākumam lietotāju vien­kārši nebūs aktuāla.

Pašlaik notiekošais at­gādina Web 1.0 laikmeta vietņu evolūciju Web 2.0 laikā (termins Web 1.0 tika izdomāts jau Web 2.0 ērā kā interneta dinozauru ap­zīmējums). Priekšrocības, protams, bija jaunajām, Web 2.0 laikmetā izveidotajām vietnēm, tādām kā Facebook vai Twitter, taču arī daži dinozauri prata iz­dzīvot, piedāvājot nepieciešamās sociālās funkcijas. Amazon, eBay vai Google veiksmīgi pārdzīvoja iepriekšējo evolūcijas līk­loci, un šiem uzņēmumiem ir visas iespējas tikt pāri arī nākamajam. Visiem šiem pakalpojumu sniedzējiem mobilo ierīču lietotāju daļa jau šodien pārsniedz piec­desmit procentus.

Baltijas valstīs pasaules interneta tendences ienāk ar 2-3 gadu nokavēšanos, kas dažkārt pat nāk mums par labu (piemēram, dot­com krīze pagāja diezgan mierīgi, jo amerikāņu bur­bulis pārplīsa, kamēr mēs savējo vēl nebijām kārtīgi uzpūtuši). Taču šoreiz tāda kavēšanās var izrādīties lamatas dažām vietējām in­terneta firmām.

Nu jau daudzus gadus visi Baltijas valstu interne­ta uzņēmēji zina, ka mobi­lās platformas ir ļoti svarī­gas, taču tirgus spiediena trūkuma dēļ šīs zināša­nas nesteidz transformēties darbībās. ASV puse iedzīvotāju viedtālruņus iz­mantoja jau 2012. gadā, bet Baltijas valstis pārkāps 50 procentu robežu šā gada beigās vai nākamā gada sā­kumā. Pagaidām vēl vairāk nekā puse iedzīvotāju lieto parastus tālruņus.

Lielākajam tiešsaistes veikalam Baltijā Cherry Group ir diezgan primitīva mobilā versija. Tas pats at­tiecināms arī uz vairākumu tā kolēģu. Lai par to pārlie­cinātos, pietiek, ja apmeklē lielākos tiešsaistes veikalus no sava viedtālruņa. Glo­bālie līderi ir tālu priekšā. Groupon, no kura piemēra iedvesmojās Cherry, veido­jot savu projektu, tikai 10% lietotāju pieslēdzas no pa­rastajiem datoriem. Tas no­zīmē, ka vietējie elektro­niskās komercijas līderi jau tagad zaudē diezgan no­zīmīgu apgrozījuma daļu, turklāt ar katru mēnesi šie zaudējumi palielinās.

Situācija ar mediju kon­cerniem nav tik viennozī­mīga, lai gan ne vienmēr iz­raisa optimismu. Piemēram, Ekspress Group lielu uzma­nību pievērš mobilajiem lietotājiem, tāpēc delfi.lv ir ļoti laba mobilā versija. Taču konkurentu vietnes (piemēram, diena.lv) lielākoties atgādina wap lapiņas (bija tāds mobilā interneta standarts gadsimta sākumā).

Tādā veidā šķietami no mums tik tālu esošā Facebook rezultāti dod nopietnu vielu pārdomām. Interneta firmām, kas nav paspējušas sagatavoties mobilo ierīču lietotāju sprādzienveidīgajam pieaugumam, 2014. gads būs pēdējā iespēja ielēkt šajā vilcienā. Jau pēc pāris gadiem būs redzams, kurš no pašreizējiem interneta tirgus līderiem ir nokavējis šo vilcienu.

Scroll To Top