Kāds ir labākais jumta segums Tavai mājai?

 

jumtu segums lētāk internetāĒkas jumtu varam uzskatīt par “cepuri”, kas ne tikai ietekmē to, kā māja izskatās, bet arī pasargā no aukstuma, karstuma, lietus, sniega un saules ietekmes. Īstā jumta seguma materiāla izvēle nav viegla, jo piedāvājums ir visai plašs, taču skaidrs ir viens – uz tā rēķina taupīt nav ieteicams, jo jumta kvalitāte ietekmē ne tikai ēkas iemītnieku labsajūtu, bet arī drošību.

Kā zināms, lai izvēlētos seguma veidu, ir jāņem vērā jumta slīpums. Piemēram, bitumena uzkausējamais segums būs piemērots savietotai konstrukcijai savukārt tiem jumtiem, kuru slīpums ir vismaz 15 grādi, var izvēlēties dažādus materiālus – betona vai māla dakstiņus, metālu u.c. Apskatīsim dažādus jumta segumu veidus un to īpašības.

  • Betona un māla dakstiņi. Šis jumta seguma veids pasaulē ir zināms un sastopams jau vairākus gadu simtus. Lai arī jau agrāk cilvēki novērtēja dakstiņu izturību un eleganci, mūsdienās šis jumta segums ir papildināts ar inovācijām un uzlabots, lai nodrošinātu augstāko kvalitāti, izturību un ilgu kalpošanas laiku.

Dakstiņu ieklāšana notiek, piestiprinot tos pie iepriekš ierīkotām latām. Ņemot vērā to, ka mūsdienās pieejami dakstiņi arī nelielā izmērā, tos var pielāgot dažādām jumtu konstrukcijām, arī sarežģītākām. Tomēr, lai gūtu labāko rezultātu, ieteicams šo uzdevumu uzticēt profesionāliem jumtu meistariem.

Māla vai betona dakstiņu jumta segums ir laba izvēle mājoklim, pateicoties vairākām priekšrocībām. Pirmkārt, tas ir ilgais dakstiņu “mūžs” – no 100 līdz pat 150 gadiem. Otrkārt, šis materiāls ir izturīgs pret ārējās vides ietekmi – sauli, vēju, sniegu, lietu, kā arī tas nedeg. Treškārt, dakstiņu jumti veiksmīgi slāpē troksni, tādēļ ēkas iemītniekus netraucēs vējš un lietus lāšu sišanās pret jumtu. Ceturtkārt, dakstiņi laika gaitā nezaudē savu pievilcīgo izskatu.

  • Bezasbesta šīferis. Tā forma līdzinās agrāk plaši pazīstamajam azbesta šīferim, taču ražošanās ir izmantoti citi materiāli – celulozes šķiedra, kaļķis un cements. Viļņotās loksnes ir atrodamas dažādās krāsās, kā arī tās ir diezgan elastīgas. Šīferi stiprina pie jumta latām, izmantojot skrūves vai naglas. Materiāla kalpošanas laiks ir vidēji no 25 līdz 45 gadiem.
  • Bitumena uzkausējamais segums. Šis materiāls parasti ir piemērots ēkām, kurām ir plakani jumti vai arī to slīpums ir neliels. Bitumens šajā gadījumā tiek piekausēts pie jumta, izmantojot gāzes degli. Salīdzinot ar citiem materiāliem, šī jumta ieklāšana ir ātra un lēta. Lai jumta segums kalpotu ilgāk, jāizmanto divas kārtas. Kalpošanas laiks bitumena uzkausējuma segumam ir aptuveni 35 gadi.
  • Metāls. Populārs segums, kas pieejams gan daudzveidīgās krāsās, gan formās. Profilēto un viļņoto lokšņu ieklāšana notiek, stiprinot tās uz koka latām. Valcprofila jumta segumu ierīko, stiprinot to pie latām ar āķiem. Ja metāla jumtam rodas izbalējumi, to var pārkrāsot. Pie trūkumiem jāmin kondensāta veidošanos zem jumta, tādēļ pirms ieklāšanas ir jāierīko pretkondensāta plēve. Kalpošanas laiks – aptuveni 40 gadu.
  • Bitumena šindeļi. To sastāvā ir stikla šķiedra vai poliestera armējums, ko klāj bitums un minerālu kārta. Šindeļus klāj, stiprinot uz līdzenas virsmas ar naglām, kas, attiecīgi, prasa laiku. Materiāls ir pietiekami elastīgs, tādēļ to var pielāgot arī sarežģītu formu jumtiem. Pie trūkumiem var minēt sūnošanu, kuru var novērst, regulāri tīrot jumtu. Bitumena šindeļu jumti kalpo līdz 40 gadiem.
Scroll To Top