Kas ikvienam dārzniekam jāzina par mulčēšanu

dārza mulčēšanaViena no efektīvākām metodēm, kā dārzā aizkavēt dubļu veidošanos lietus laikā un ierobežot nezāļu izplatību, ir mulčēšana. Tas nozīmē, ka augsne tiek nosegta ar organisku vai neorganisku materiālu. Atkarībā no izvēlētā mulčēšanas materiāla, šī metode arī mazina temperatūras svārstības augsnē, pozitīvi ietekmē bioķīmiskos procesus, kā arī nodrošina labu augsnes stuktūru.

Mulčēšanā var lietot dažādus materiālus, piemēram, akmeņu šķembas, mulčēšanas plēvi, koka šķiedru, priežu čiekurus, kūdru, kompostu, mizu mulču, ko, starp citu, var iegādāties no basteji.lv, u.c.

Kas jāņem vērā pirms mulčēšanas?

Vispirms svarīgi izvēlēties piemērotāko materiālu – piemēram, neorganiskie materiāli pārsvarā tiek izmantoti ražojošā lauksaimniecībā, bet organiskie  – dekoratīvajā. Svarīgi arī pievērst uzmanību tam, kādas funkcijas katrs konkrētais materiāls pilda. Piemēram, priežu čiekurus var lietot, lai iegūtu labu vizuālo efektu. Tie ir arī noderīgi lielāku krūmu mulčēšanai. Savukārt kūdra noder zemes ielabošanai vai augsnes skābināšanai.

Pirms mulčas uzklāšanas svarīgi augsni atbrīvot no nezālēm, un, ja zeme ir sausa, pēc mulčēšanas tā kārtīgi jāaplaista – mulča aizkavē ūdens uzsūkšanos augsnē.

Kas jāievēro, mulčējot dārzu?

Lai arī mulčēšana ir plaši izmantojama metode, tā neder visu augu mulčēšanai. Tā nav piemērota augiem, kas vairojas ar pašizsēju, kā arī augiem, kam patīk sausa, saules apspīdēta augsne.

Mulču vajadzētu klāt piecus līdz septiņus centimetrus biezā kārtā. Turklāt – jo rupjāka mulča, jo biezākā kārtā tā jāliek. Mulčējot, vajadzētu izvairīties no materiāla likšanas tieši ap pašu augu.

Ja izvēlēts organiskais mulčēšanas materiāls, tā kārta ik gadu jāpapildina, jo tā pakāpeniski noārdās, kā arī daļa tiek aiznesta pa vējam.

Jāpatur arī prātā, ka organiskā mulča, trūdot patērē daudz slāpekļa, tāpēc papildus vajadzētu likt slāpekli saturošu mēslojumu. Izņēmums ir gadījums, ja augsne tiek mulčēta ar kūdras substrātu vai bagātinātu kompostu.

Smalko mulču, piemēram, smalkākās frakcijas priežu mizas, var lietot augsnes ielabošanai- tas veicina augsnes irdenumu. Mulča labi noder arī to jauno augu ieziemošanai, kuru sakņu sistēma vēl nav tik stabila. Ja ziemā nav sniega, mulča pasargās auga saknes no izsalšanas un mazinās straujo temperatūras svārstību ietekmi.

Mulčēšana – efektīva metode, kas atvieglos daudzas rūpes!

Scroll To Top