Dažas kapa vietas citu starpā ievērojami atšķiras. Tās rotā individuāla dizaina pieminekļi, kuri iemūžinājuši aizgājēju likteni un nākamajām paaudzēm saglabājušies kā laikmenta liecība. Tiesa, mūsdienās apsēstība ar kapeņu būvniecību ir zaudējusi savu aktualitāti, tā vietā dzīves laikā izvēlamies krāt naudas līdzekļus, lai bagātinātu savu ceļošanas pieredzi, nevis sagatavotos dzīvei aizsaulē.
Tomēr senajās dzivilizācijās tieši tas bija pārticības simbols: valdnieki un faraoni nevis baudīja atpūtu ārzemju ceļojumos, bet būvēja sev greznas un iespaidīgas kapa vietas. Tolaik nevienam neienāca prātā aizdoties kaut vai uz tuvāko ciematu, lai iepazītu jaunas kultūras un paražas, tā vietā dienas tika aizvadītas, plānojot savas iespaidīgās mūža atdusas vietas būvniecību.
Saskaņā ar senlatviešu tradīcijām apbērēšana bija pēdējais no mūža godiem. Uzsverot kapu kopšanas nozīmību mūsu kultūrā, kapu kopšanas tradīcijas iekļautas Latvijas kultūras kanonā. Latvijas kapsētas ar individuāla dizaina pieminekļiem un tāpat kapsētas bez jebkādiem pieminekļiem ir zīmes, kuras liecina par kultūrvēstrisko mantojumu. Lai arī kapu kopšanas tradīcijas ir mainījušās, gadsimtu laikā tās bijušas noturīgas.
Vairāk par ievērojamām apbedījuma vietām un individuāla dizaina pieminekļiem stāstīšu turpinājumā.
Iespaidīgas mūžīgā miera pilis
Vienkāršs granīta kapakmens ir ļoti klasiska izvēle, tā vietā daudzi ietekmīgi un sabiedrībā zināmi cilvēki savus kapakmeņus pārvērš īstos mākslas darbos. Savulaik individuāla dizaina pieminekļu vietā tika radīti daudz iespaidīgāki būvniecības šedevri – ievērojamas liela izmēra celtnes, kas vairāk līdzinās pilīm un nevis apbedījuma vietām. Tādas iespaidīgas kapa vietas kā Ēģiptes piramīdas arheologiem vēl mūsdienās liek uzdot jautājumus ne vien par tajās apglabāto dzīvi un likteņiem, bet arī par izmantotajām būvniecības tehnikām. Ēģiptes piramīdas arvien ir viens no lielākajiem arhitektūras noslēpumiem.
Tāpat arī citās kultūrās atrodams ne mazums neparastu kapsētu. Piemēram, Saūdi Arābijā vienas no neparastākajām kapenēm atrodas vientuļā un attālā vietā – Hegrā. Kapenes tikušas izgrebtas milzu laukakmenī, to fasāde līdzinās ievērojamai pilij un tām dots atbilstošs nosaukums – “Vientuļā pils”. Kapenes būvētas mūsu ēras 1. gadsimtā.
Līdzīga stila kapenes atrodamas Turcijā. Starp interesantākajām kapenēm minamas seno likānu iespaidīgās akmens kapenes. Tās tika iegravētas milzīgās akmens klintīs, izveidojot pils ieejai līdzīgu frontālo fasādi. Senie likieši ticēja, ka mirušajiem pakaļ ierodas eņģeļi, kuri tos aiznes uz jauno pēcnāves mājvietu. Lai atvieglotu enģeļu uzdevumu, senie likieši kapsētas būvēja ģeogrāfiski augstās vietās. Lai arī šīs kapenes no ārpuses izskatās grandiozi, iekšienē kapa vietas nav apzīmētas ar individuāla dizaina pieminekļiem. Senākajās kapenēs ir vien akmenī izrakti caurumi, kuros nav atstātas nekādas norādes vai atzīmes par tajos atdusošos identitāti.
Pieminekļi no neparasta materiāla
Pētot pieminēšanas tradīcijas pasaulē, nevar nepamanīt atšķirīgu materiālu izmantojumu individuālu pieminekļu darināšanā. Tiesa, materiāla izvēle visbiežāk balstās tā pieejamībā, ņemot vērā lokālās ģeogrāfiskās vides īpatnības.
Piemēram, Antarktikā atrodas kapteiņa Roberta Falkona Skota individuālā dizaina piemineklis, kas darināts no sniega. Skots ar vīriem devās meklēt Dienvidpolu, taču viņa vadītā komanda un pats vadonis pazuda bez vēsts. Nākamajā gadā viņus meklēt devās cita komanda, kura uzgāja Skota komandas telti, kurā gulēja vīru mirušie ķermeņi. Skotam blakus gulēja viņa ceļojuma dienasgrāmata, kurā iemūžinātas viņa pēdējās mūža dienas. Pēdējā ierakstā teikts: ”Diemžēl liekas, ka es vairs neesmu spējīgs rakstīt tālāk. Dieva dēļ, parūpējieties par mūsu cilvēkiem!”.
Kā vieni no neparastākā materiāla pieminekļiem mūsdienās minami Latvijā gatavotie individuāla dizaina pieminekļi Glasstone. Latvijas mākslinieku izveidotā stikla kapa pieminekļu darbnīca ir 1. stikla krāvuma tehnikas darbnīca pasaulē. Šie individuālā dizaina pieminekļi iezīmē jaunu godināšanas mākslu, kāda vēl nekad līdz šim nav rotājusi pasaules kapsētas. Smagnējā granīta vietā izmantots daudz gaisīgāks un gaišāks materiāls – stikls. Tiesa, šo individuālā dizaina pieminekļu noturība ir tāda pati, kāda no tradicionāliem materiāliem darinātiem kapakmeņiem. Tāpat kā Ēģiptes kapenes, arī stikla kapakmeņi saglabāsies kā liecība uz paaudžu paaudzēm.
Ar Mersedesu uz paradīzi
Ja senos likiešus uz paradīzi nogādāja eņģeļi, tad mūsdienās šo uzdevumu ievērojami palīdz atvieglot tehnoloģiju attīstība. Viena no neparastākajām modernajām kapsētām ar ievērojamu individuāla dizaina pieminekli ir Reja Tse kapa vieta. To rotā Mercedes Benz kapakmens, kas darināts no viena liela akmens bloka. Reja piemiņai izgatavotais mauzolejs un Mersedesa kapakmens aizņem kopumā 4 kapa kopu vietas. 1981. gadā šī ekskluzīvā atdusas vieta izmaksāja pusmiljonu ASV dolāru.
Reimonds aizgāja mūžībā pārāk jauns – 15 gadu vecumā – neilgi pirms savas vadītāja apliecības saņemšanas. Viņam tā arī nekad nebija iespēja sēsties pie sava Mersedesa stūres. Tāpēc šo braucienu uz pēcnāves dzīvi viņam uzdāvināja brālis, veiksmīgs uzņēmējs, kurš puisim bija apsolījis nopirkt luksusa klases automobili pēc vadītāja apliecības iegūšanas.
Piemineklis kā stāsts par personību
Ar individuāla dizaina pieminekļa palīdzību iespējams izteikt persnībai būtiskas raksturīgās iezīmes, vērtības, izstāstīt dzīves stāstu un atveidot dzīves misiju. Piemēram, Arizonā uzcelts kapakmens piramīdas formā ar tās virsotnē izvietotu melna kamieļa figūru. Tas celts par godu kamieļa vadītājam Hi Džollijam, kurš bija nolīgts, lai pārvadātu preces pa neapdzīvotu tuksnesi Amerikas dienvidrietumos 19. gs. sākumā. Viņš arī dienēja savulaik eksperimentālajā kamieļu armijas divīzijā. Tiesa, tā kā kamieļi biedēja zirgus, nācās pieņemt lēmumu par šīs divīzijas likvidāciju. Šis ir viens no pieminekļiem, kura dizains īsumā atveido tajā apglabātā dzīvesstāstu.
Ēģiptiešu stils mūsdienās
Kapeņu būvniecības tradīcijas pilnībā nav aizmirstas arī šodien. Tiesa, tikai retais savas dzīves laikā plāno savas mūžīgās atdusas vietas celtniecību mūsdienās. Viens šāds izņēmums ir slavenais ASV aktieris Nikolass Keidžs, kurš uzslējis individuālā dizaina pieminekli prestižajā Svētā Luisa kapsētā (Nr.1). Šis individuālā dizaina piemineklis ir Ēģiptes piramīdu neliela izmēra replika. Uz tās vēl nav iegravēts aktiera vārds, taču to grezno citāts latīņu valodā: ”Viss no viena”.
Individuāla dizaina pieminekļi Latvijā
Slavenākie kapakmeņi Latvijā, iespējams, ir Aspazijas un Raiņa piemiņas vietas. Tas ir stāsts par diviem mūsu tautas dižgariem, kas sacerējuši nacionālas nozīmes literatūras darbus, kā arī tas ir stāsts par divu izcilu personību mīlestību.
Latviešu mākslinieku Glasstone darbnīcā individuāla dizaina pieminekļus pasūta gan vietējie, gan ārzemnieki. Šī ir kļuvusi par neparastāko luksusa kapakmeņu darbnīcu Latvijā, kas piesaista arī starptautisku interesi. Stikla pieminekļi savā dizainā ir no tiesas unikāli un mākslinieciski augstvērtīgi. Šo ekskluzīvo pieminekļu cenas sasniedz vairākus tūkstošus euro. Darbnīca piedāvā gan klasiska, gan individuāla dizaina pieminekļu izgatavošanu no stikla.