Zinātnieki skaidro, ka mūsu smadzenes ikdienā darbojas autopilotā – bez mūsu apzinātas kontroles, turklāt tas patiesībā ir pat ļoti labi! Labi tāpēc, ka tādējādi organisms ievērojami ietaupa enerģiju. Tādas darbības kā zobu mazgāšana, rakstīšana vai auto vadīšana esam apguvuši tik labi, ka nav vairs jādomā, ar kuru roku un kā tieši jāveic noteiktās kustības. Līdz ar to, katru rītu mazgājot zobus, mums nav jākoncentrējas un rūpīgi jāapsver katra zobu birstītes kustība. Autopilotā lietas varam izdarīt ātrāk un enerģija paliek pāri citiem svarīgajiem dienas uzdevumiem.
Tomēr, kad sākām apgūt šīs prasmes, mēs sākumā pieļāvām kļūdas – uzzīmējām nepareizo burtu vai aizmirsām piespiest sajūgu pārslēdzot ātrumus. Darbības, kas šodien liekas vieglākas par vieglu, reiz mums prasīja daudz pūļu un koncentrēšanās! Noteikti atceramies pirmās informātikas nodarbības, kad uz klaviatūras vienu burtu varējām meklēt pat veselu minūti. Tomēr kopš tā laika daudzi no mums iemācījušies rakstīt, pat neskatoties uz taustiņiem!
Jāteic, ka arī malkas apkure ir kaut kas, ko gadsimtu laikā esam iemācījušies no mūsu tēvu tēviem, tā arvien ir populārākā apkures sistēma Latvijā. Un katrs individuālā līmenī visbiežāk esam saskārsies tieši ar šo apkures veidu – tā māju apsildīja vecvecāki, vecāki un tā arī apsildām mēs paši. Līdz ar to daudzi nemaz citas alternatīvas neapsver. Tomēr tas, ka māja vienmēr tikusi apsildīta ar malku, nenozīmē, ka tas ir labākais veids, kā to turpināt darīt! Kurināšanā var izmantot arī, piemēram, granulas. Tāpat siltuma enerģiju iespējams iegūt ar siltumsūkņa palīdzību no atjaunojamas enerģijas, kas dabā pieejama par baltu velti – no gaisa vai zemes.
Vairāk par to, kāpēc mēs veicam tādas izvēles un darbības, kādas veicam, un kāpēc mēs domājam tā, kā mēs domājam, pastāstīšu turpinājumā, iedvesmojoties no mūsdienu psihologu un zinātnieku pētījumiem smadzeņu darbības jomā. Un to visu papildināšu arī ar praktisku piemēru no dzīves, stāstot par to, kā no kurināšanas ar malku un briketēm es pārgāju pie granulām.
Automātikas slazdi un granulas
Smadzeņu spēja automatizēt darbības un domāšanu nāk līdzi arī ar saviem trūkumiem jeb drīzāk – bīstamībām, ja mēs tās neapzināmies. Lai arī spējai iemācīties un automatizēt ir būtiska nozīme, jo tas palīdz ietaupīt enerģiju, šī pati spēja var pavērsties pret mums pašiem. Smadzenēm galvenais uzdevums ir ietaupīt enerģiju, tomēr smadzenes strādā pašas savā un nevis mūsu labsajūtas labā. Galu galā, kurš gan ir saņēmis instrukciju, kā izmantot šo sarežgītāko no mašīnām – smadzenes?
Viss, kas ir jau pazīstams, smadzenēm papildus enerģiju neprasa un tieši tāpēc arvien cilvēks turpina izdarīt tās pašas izvēles. Tā tas ir, mērojot ceļu no mājām uz darbu – arvien paliekam pie viena maršruta. Tā tas ir ar mūsu pamošanās laiku – ja esam pieraduši no gultas izkāpt pēdējā brīdī un nokavēt darbu, tas jau ir kļuvis par dzīvesstilu. Tas attiecas arī uz mūsu ēšanas paradumiem – ja katru darba dienas vakaru uzkožam pa kūciņai, nebūtu jābrīnās, ka drīz arī paši pārvēršamies par vienu lielu kūciņu!! Un tā tas ir pat ar mūsu domām – varam būt iemācījušies domāt, ka esam neveiksminieki, ka mēs neko nevaram un ka dzīvē kaut ko sasniegt var tikai ļoti grūti strādājot.
Un lai smadzenes patērētu vēl mazāk enerģijas, svarīgi, lai mūsu pieņēmumus par dzīvi un pasauli nekas neapgāztu. Tāpēc, pat ja parādās pierādījumi, ka mēs esam veiksmīgi un ka darbs var sagādāt prieku, smadzenes to automātiski noraidīs, jo mainīt domāšanu prasītu par daudz papildus enerģijas! Un ja izrādās, ka katlā var likt ko citu – ne vien malku, bet arī granulas – daudzi arvien spītīgi turēsies pie jau pazīstamā apkures veida.
Sākt domāt vai rīkoties citādi smadzenēm prasa pārstrukturēšanos un piepūli, tāpēc vieglāk ir iestigt vecajā, neefektīvajā domu purvā. Un tas arī paskaidro, kāpēc cilvēks labāk izvēlas turpināt neveselīgas attiecības, kurās ir pazemojumi, vilšanās un citas negatīvas emocijas, tā vietā, lai attiecības pārtrauktu un izvēlētos mīlošāku partneri. Iespējams, jau kopš bērnības cilvēks ir pieradis, ka ģimenes locekļi ir emocionāli nepieejami un viņiem vienmēr trūkst laika, un tieši tāpēc pieauguša cilvēka vecumā izvēlēts tiek tieši tāds pats partneris – šāds attiecību modelis ir jau pazīstams. Un smadzenes vienmēr vēlas, lai mēs dodamies pa to pašu jau zināmo ceļu, tādējādi ietaupot enerģiju.
Tieši tāpat automātiski pasūtām malku – jo mēs taču vienmēr esam pasūtījuši tieši malku. Tas nekas, ka granulas nevajag ne žāvēt, ne skaldīt, ne krāmēt glītās grēdās. Un tas nekas, ka granulu katlus uzpildīt vajag tikai reizi nedēļā, bet ja vēl tam ir pašattīrošā funkcija – jātīra tik vien kā reizi mēnesī vai sezonā. Granulas varētu piedāvāt tik daudz vairāk. Tomēr mēs nezinām, kas ir granulas, smadzenes atsakās šajā jautājumā iedziļināties un tāpēc paliek pie malkas.
Kāpēc es izvēlos granulas?
Eiropas fondos iespējams saņemt finansiālu atbalstu, lai malkas krāsnis nomainītu pret dabai draudzīgākām alternatīvām, piemēram, granulu apkures katliem. VARAM projekta ietvaros, nomainot fosilā kurināmā katlus pret granulu, iespējams saņemt finansējumu pat 70% apmērā. Tiesa, apmaksāta apkures sistēmas nomaiņa nav iemesls, kāpēc es izvēlos granulas. Lai gan tas noteikti ir bonuss, kas vismaz atvieglo finansiālo pusi apkures sistēmas nomaiņas procesā. Tāpēc, ja gribas meklēt attaisnojumu, kāpēc apkures sistēmu nomainīt nevar, finansiālais aspekts nevar būt arguments!
Granulas ir vēts izvēlēties, domājot par gaisa kvalitāti un savu veselību. Granulas ir videi draudzīgāks risinājums kā kurināšana ar malku. Izrādās, ka malkas degšanas laikā gaisā nonāk kaitīgās putekļu daļiņas PM2,5, kuras veicina plaušu un sirds slimību attīstību un pat saistās ar plaušu vēža attīstīšanās risku. Tāpat tās ilgtermiņā saīsina ilgdzīvi pat par vairākiem mēnešiem.
Tomēr arī ikdienā granulas sniedz neatsveramas priekšrocības. Kurināšana kļūst vieglāka, ātrāka un prasa nesalīdzināmi mazāk darba kā apsildot māju ar malkas apkuri. Savienojot granulu glabāšanas vietu ar bunkuru, tās pat nevajadzēs savām rokām uzpildīt katlā. Vārdu sakot, granulas ir sapnis visiem slinkummaisiem – mazāk noņemšanās un vairāk laika citām, patīkamākām nodarbēm.
Tiesa, standarta gadījumā uzpilde jāveic aptuveni reizi nedēļā. Turklāt par iekurināšanas darbiem var pilnībā aizmirst! Jo aizdegšanās funkcija ir automatizēta. Viss, kas jādara saimniekam, ir jānospiež aplikācijā vēlamā pogu kombinācija un katls sāks darbību un granulas aizdegsies pašas! Tāpat iespējams kontrolēt vēlamo telpu temperatūru, un tiklīdz tā noslīd zem vēlamās, katls atkal aizsāk kuršanos automātiski.
Tas ir liels bonuss, salīdzinot ar malkas apkuri, jo kurinot automatizētajā granulu katlā, vairs nebūs tādas situācijas, kad jāpārrodas izsalušā mājvietā. Piemēram, neilgi pirms izbraukšanas no darba jau var dot aizkuršanās komandu, lai atgriežoties mājās, tur būtu silti un omulīgi!
Domu un dzīvesstila ievirzīšana vēlamajā gultnē
Tas, ka smadzenes ierasti izvēlas jau pazīstamo, nenozīmē, ka nevaram pārmainīt mūsu paradumus vai domāšanas veidu. Tikai nepieciešama papildus piepūle un apņēmība. Ja šodien es nolemtu apgūt rakstīšanu ar kreiso roku, man diez vai tas nāktos tik viegli – būtu jāpieliek piepūle un darbs. Tāpat, ja vēlētos nomainīt savu celšanās laiku, piemēram, sākt mosties plkst. 5:00 no rīta, tas būtu diezgan grūti, ņemot vērā, ka visu mūžu esmu cēlusies pusastoņos. Tomēr pārmaiņas ieviest var pakāpeniski – sākot celties vismaz par pusstundu agrāk. Un smadzenes lēnītēm pielāgosies, ja vismaz mēnesi izdosies pieturēties pie jaunās rutīnas. Pētījumi apliecina, ka vidēji nepieciešamas 66 dienas, lai nomainītu paradumu un jaunā uzvedība kļūtu automātiska.
Tāpat arī iespējams nomainīt domāšanu. Bet vispirms jau jāsāk ar apziņu – ko tad es īsti domāju un vai šādas domas mani ceļ vai tieši pretēji – gremdē? Paanalizējot vairāk savus pieņēmumus par dzīvi, varētu atklāties daudzi ne pārāk daudzsološi domu graudi, kas kļuvuši par credo – mūsu skumjo ticības apliecību.
Cik gan daudzi nav noticējuši, ka dzīve – tā ir asaru ieleja, bet mīlestība – tās ir ciešanas. Bet cik gan daudz labākus lēmumus mēs dzīvē pieņemtu, ja iemācītos, ka esam nākuši uz šīs zemes, lai mīlētu un būtu mīlēti. Tāpat daudz gaišāka perspektīva paveras, uztverot dzīvi nevis kā nebeidzamas ciešanas, bet gan drīzāk – kā atvaļinājumu. Galu galā, mēs esam nākuši uz šīs zemes tikai uz laiku – lai to iepazītu un gūtu jaunus iespaidus. Ierasti atvaļinājumus mēs neplānojam pavadīt slikti, bet gan pretēji – vēlamies gūt labāko no tā. Tomēr – kāpēc būt laimīgiem tikai pāris dienas gadā? Atvaļinājums taču ir katru dienu – mūžīgi uz planētas Zeme mēs nebūsim.
Tomēr iegalvot ko neticamu savām smadzenēm nav iespējams – tās tūlīt atradīs argumentus, kāpēc tā nav taisnība. Piemēram, ja bieži vien ikdienā pavada doma, ka “es neko navaru”, vajadzētu atcerēties tos momentus, kad ir izdevies sasniegt mērķus vai ko paveikt pietiekami labi. Pat viens vienīgs pozitīvs piemērs no pagātnes var kalpot par pamatu, lai ievirzītu domas jaunā gultnē – “es lietas varu paveikt”. Ar šādu domāšanas veidu turklāt ikdienā dzīvot būs daudz vieglāk, nekā skumji nokarot galvu “lūzera” pozīcijā, un drīz vien nāks atklājums, ka varu ievērot arvien vairāk lietu, kuras paveicu labi! Viss atkarīgs no fokusa – ko esmu apņēmies pamanīt? Tāpēc vien ir vērts nomainīt savu negatīvo, potenciālu graujošo programmu.
Cilvēka smadzenes var kļūt vai nu par savu lielāko atbalstītāju un motivētāju, vai arī – ļaunāko ienaidnieku un toksiskāko no draugiem!
Granulas – viens solis tuvāk labākai nākotnei
Starp pārmaiņām, kuras es vēlos redzēt savā ikdienas dzīvē, ir dabai draudzīgāka saimniekošana un vairāk laika, kuru veltīt ģimenei, pastaigām dabā, ceļošanai un brīvā laika atpūtai. Izvēloties nomainīt briketes pret granulām, man ir izdevies sasniegt abus šos mērķus. Es zinu, ka no mana mājas skursteņa gaisā nenonāk veselībai kaitīgās putekļu daļiņas, kas kā darva saķep plaušās, un līdz ar to manas mājas pagalmā gaiss ir svaigāks un tīrāks, bet es pati – veselāka un laimīgāka. Tāpat man ir vairāk laika, jo nav jānodarbojas ar visiem malkas sagatavošanas darbiem – tas ir ietaupījis veselus 2 malkas žāvēšanas gadus, kas ir minimālais noteiktais laiks šī darba veikšanai!
Jā, granulas ir mazliet dārgākas par malku. Tomēr vēlos akcentēt – tikai mazliet! Bet tās darba stundas, kuras tiek ieguldītas malkas ciršanā, nešanā, kraušanā, piramīdu būvēšanā un katla aizkurināšanā es nekad nevarētu atgūt par nekādu naudu! Ar granulām viss ir vienkāršāk – nav tādas papildus nostrādāšanās, kas nolaupa tik vērtīgās dzīves stundas, kuras varētu veltīt kam tiešām nozīmīgam.