Vasarā gulēšanai ārā ir ļoti jauks un pat romantisks “piesitiens”, tāpēc bieži vien izvēlamies dažādas aktivitātes dabā, kas sevī ietver ari gulēšanu teltī un guļammaisā. Brauciens un nakšņošana pie jūras, pārgājiens, nakšņošana pie ezera, laukos pļavā un tā tālāk. Labs guļammaiss šādās reizēs ir viens no labsajūtas garantiem, tāpēc tā izvēlei ir jāpievērš pienācīga uzmanība.
Ne ikviens veikalos piedāvātais un nopirktais guļammaiss derēs visiem gadījumiem, lai arī lielākā daļa mazumtirdzniecībā pieejamo guļammaisu paredzētu temperatūrām no –9C līdz +10C.
Pamatā guļammaisi tiek iedalīti 3 kategorijās: Vasaras sezonai paredzētie guļammaisi (2C un augstāk), 3 sezonu guļammaisi (-12C līdz 2C) un ziemas guļammaisi (-12C un zemākai temperatūrai).
Jebkura guļammaisa funkcionalitāte ir tieši saistīta ar to, ka temperatūra, ko izstaro cilvēka ķermenis, tiek saglabāta ierobežotajā telpā līdzās jums (guļammaisā) un nodrošina barjeru starp vēsāko zemi vai telpu ārpus guļammaisa. Jo mazāks vietas guļammaisā liekajam gaisam, jo ātrāk tas uzsilst un nodrošina paredzēto funkcionalitāti. Piemēram, kempinga guļammaisi būs daudz ietilpīgāki nekā pārgājienu guļammaisi un komfortablāki (arī smagāki), tomēr to galvenais trūkums ir ātrāku gaisa “uzsildīšanas” spēju un nodrošināšanu.
Lielākā daļa kempinga guļammaisu ir četrstūra formas, kas maksimāli to pietuvina segas izskatam un formai. Ar rāvējslēdzēju savienojot kopā 2 šādus guļammaisu iegūsim divvietīgas gultas komfortu, kur iespējams ietilpt diviem cilvēkiem, kas nodrošinās gan romantiskāku pasākumu, gan lielāku siltumu – divatā guļammaisā tomēr būs siltāk, lai gan “liekā” gaisa būs vairāk. Vēl ekstrēmāka guļammaisu kategorija ir “mūmijas” tipa guļammaiss, kas ir šauri, bet ir arī visefektīvākie no siltuma izolācijas un sildīšanas viedokļa.
Guļammaisa materiāls ir tikpat būtisks, kā tā pārējās īpašības. Lielākā daļa aktīvās atpūtas cienītāju izvēlas sintētiskā auduma guļammaisus (nevis dūnu guļammaisus), galvenokārt to cenas un funkcionalitātes dēļ. Sintētiskie guļammaisi pārsvarā izgatavoti poliestera sintētiskā pildījuma, kam ir diezgan labas priekšrocības: šāds guļammaiss daudz ātrāk izžūs, ja būs kļuvis slapjš, turklāt, tam piemīt lieliskas siltumizolācijas spējas arī tad, ja tas kļuvis mitrs. Sintētiskie guļammaisi ir daudz lētāki nekā dūnu guļammaisi, ir izturīgi, nav alerģiski un ir daudz vieglāki pārnēsāšanai.
Zosu spalvu (dūnu) izolācija parasti nozīmē daudz dārgāku guļammaisa cenu, tomēr, atšķirībā no sintētiskajiem guļammaisiem, tos var daudz kompaktāk salocīt un uzglabāt, bet ne pārvietot.