Kad mazuļa mutē parādās pirmie zobiņi, pirmais, ko vajadzētu apsvērt, ir nevis zobārsta, bet gan zobu higiēnista apmeklējums. Esam sagatavojuši padomus vecākiem, kuri grasās pirmo reizi vest savu atvasi pie zobu higiēnista.
1.Kā sagatavot bērnu pirmajam higiēnista apmeklējumam?
Pirmajai vizītei pie šī speciālista ir jāpievērš īpaša uzmanība, jo no tās ir atkarīgs, kāds priekšstats bērnam radīsies par zobu higiēnistu, kas attiecīgi ietekmēs viņa uzticēšanos un paklausību, atrodoties pacienta krēslā. Ja pirmā sastapšanās ar higiēnistu radīs mazajam negatīvu iespaidu, jāņem vērā, ka nākamās reizes būs daudz grūtāk pierunāt bērnu doties sakopt zobiņus.
Viens no veidiem, kā sagatavot mazuli šādai vizītei, ir, lasot grāmatas vai rādot ilustratīvus materiālus par šo tēmu. Tāpat internetā ir pieejamas dažādas animācijas filmas, kurās bērniem saprotamā valodā tiek izskaidrots, kas ir zobu higiēnists un zobārsts, ko viņi dara utt. Ja paši stāstāt savai atvasei par higiēnistu, varat salīdzināt pacienta krēslu, piemēram, ar karuseli, kurš ir paceļams un nolaižams. Savukārt siekalu atsūcēju var pielīdzināt ziloņa snuķim, lampu – saulītei, urbi – elektriskai zobu birstītei utt. Svarīgākais, kas vecākiem būtu jāpaveic – jāiedarbina fantāzija.
2.Ko bērnam nevajadzētu teikt pirms higiēnista apmeklēšanas?
Pirmkārt, noteikti nevajag melot, jo tādā veidā zaudēsit bērna uzticību. Ja mazais jautā, vai tas būs sāpīgi, uzreiz nevajadzētu atbildēt, ka nē. Ikvienam cilvēkam ir atšķirīgs sāpju slieksnis, tāpēc tas, kas vienam šķiet tīrais nieks, citam var likties mocības. Arī šajā gadījumā vecākiem derētu pafantazēt, paskaidrojot bērnam, ka higiēnists darbosies ar maziņu birstīti, uz kuras uzliks pastu, bet pēc tam, iedarbinot motoriņu, masējot zobiņus un kutinot smaganas, notīrīs visus zobgraužus. Pastāstot par gaidāmo procedūru šādā veidā, jūs neiebiedēsit bērnu.
Savukārt, runājot par to, no kā vajadzētu izvairīties, runājot ar bērnu, tas noteikti ir vārds “sāpes”. Ja tās procedūras laikā radīsies, higiēnists noteikti pratīs mazajam pacientam paskaidrot, ka birstīte “aizdzina prom visus zobgraužus”. Var gadīties, ka bērns higiēnas veikšanas procesā sāk protestēt tik ļoti, ka vizīte jāpārtrauc un jāpārceļ uz citu laiku, taču ikviens gadījums ir individuāls.
3.Kā rīkoties, ja bērns jau pirmās vizītes laikā atsakās sadarboties ar higiēnistu?
Vecākiem jābūt gataviem, ka pirmajā vizītē bērns var atteikties sēsties pacienta krēslā, jo izjūt nedrošību. Lai tas nenotiktu, vispirms ļaujat mazajam iepazīties ar vidi – telpu, iekārtojumu, kā arī higiēnistu. Vecākiem jābūt pacietīgiem, un nedrīkst sākt uz bērnu kliegt vai kā citādi censties piespiest bērnu klausīt higiēnistu. Ja to neņemsit vērā, rēķinieties, ka turpmāk bērns var uzvesties vēl noraidošāk.
Lai radītu bērnam drošības sajūtu, ar speciālistu var sarunāt, lai tas atļauj mazajam pacientam sēsties krēslā kopā ar kādu no vecākiem. Savukārt pēc procedūras, neatkarīgi no tā, vai tā bijusi veiksmīga, vai nē, bērns jāpaslavē.
4.Cik izmaksā zobu higiēnista vizīte bērnam?
Der atcerēties, ka bērniem līdz 18 gadu vecumam Latvijā zobu higiēnista apmeklējumu vienreiz gadā apmaksā valsts. Savukārt divas reizes bez maksas higiēnistu var apmeklēt bērni 7, 11 un 12 gados. Tā kā ne visas zobārstniecības klīnikas nodrošina bezmaksas mutes dobuma higiēnas procedūras, tāpēc vecākiem pirms tam vajadzētu noskaidrot, vai attiecīgā iestāde ir noslēgusi līgumu ar valsti. Jāņem vērā, ka līdzīgi kā uz citiem bezmaksas pakalpojumiem, arī uz šo iespējama rindu veidošanās.