Ķīmiķu interneta veikals

Ķīmiķu interneta veikalsFarmaceitiskajā industrijā ir pie­ņemts uzskatīt, ka jaunu zāļu izgud­rošanā jāiegulda vidēji miljards eiro. Tas attiecas uz medikamentiem, kas tiek ieviesti tirgū, bet kā ir ar tām zālēm, kuru izpēte lemta neveiksmei? Paskai­tot kompāniju izdevumus izpētei un izdalot tos ar apstiprināto medikamentu skaitu, iznāk, ka vienu jaunu zāļu ieviešanai tirgū tiek iztērē­ti 4-11 miljardi dolāru. Piemēram, GlaxoSmith-Kline jaunu zāļu izpētei tērē 16 miljonus dolāru dienā, bet Pfizer pat 21 miljonu. Ja šis kompā­nijas izpētes procesu varētu saīsināt par nedē­ļu, ietaupījums būtu ap simts miljoniem dolāru. Te palīgā nāk latviešu kompānija Molport.

Molport ir interneta veikals ķīmiķiem, kurā var pasūtīt ap sešiem miljoniem dažādu unikā­lu vielu, bet uzņēmuma datu bāzi veido aptu­veni 32 miljoni vielu. Agrāk, lai pasūtītu kādu vielu, tā bija jāmeklē biezos katalogos un tas aizņēma vismaz mēnesi, bet tagad to var izda­rīt ar pāris klikšķiem. Turklāt to var izdarīt arī ķīmiķu valodā – uzzīmējot interesējošās vielas struktūrformulu un neraizējoties par dažādiem sarežģītiem nosaukumiem. Patlaban uzņēmu­mam ir apmēram 1000 klientu, un pērn apgro­zījums sasniedza 765 tūkstošus eiro.

Uzņēmuma līdzīpašnieks un vadītājs Imants Zudāns, 38 gadus vecs pozitīvs slaida auguma vīrietis, ir Sinsinati universitātes ķīmijas dok­tors. Kad Latvijā bija treknie gadi, Imants no­lēma pārcelties atpakaļ uz dzimteni. «ASV tu zini, cik saņem, kāds pielikums tevi gaida katru gadu, un finansiālajā ziņā dzīvi tur ir diezgan viegli paredzēt, bet Latvijā tolaik bija mežonīgie austrumi un pavērās daudz iespēju,» atminas Imants. Viņam bija piedāvājums līdzdarboties jaunas rūpnīcas veidošanā. Tiesa, tāpat kā dau­dzi projekti, arī šis krīzes dēļ netika realizēts.

«Tad es satiku Jāni Ošleju, kam bija bizne­sa ideja,» atceras Imants. Ošlejs tolaik mācī­jās MBA programmā Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā, un kursa darbā viņam bija jā­raksta par internetu. Jānim bija ideja izveidot vietni, kur var aprakstīt problēmas ķīmijas no­zarē, un tad kāds piesakās tās risināt. Lai pārbaudītu, vai kādam šāda vietne būtu nepiecie­šama, viņš konsultējās ar Organiskās sintēzes institūta vadītāju Ivaru Kalviņu. Zinātnieks at­zina, ka ideja ir laba, bet lielāka problēma esot tā, ka ir grūti iegādāties nepieciešamās ķīmiskās vielas.

Pasaulē ir simtiem miljonu ķīmisko vielu, turklāt, sintezējot tās savā star­pā, rodas arvien jaunas. Nav brīnums, ka atrast kādu vienu konkrētu vielu ķī­miķim var izrādīties tikpat grūti kā sa­meklēt adatu siena kaudzē. Jaunu zāļu gatavošanas procesā tiek atlasītas ie­spējamās vielas, kuras ir jānotestē. Piemēram, zinātniekam, lai izstrādātu jaunas zāles, testam vajag 400 dažā­du vielu. Parasti process ir šāds – caur katalogiem un internetu tiek meklē­ti piegādātāji, pie piegādātājiem atrod 320 vielu, savukārt no tām reāli pieeja­mas konkrētajā brīdī ir tikai 280. No tām vajadzīgajā daudzumā un par pie­ņemamu cenu ir 255, bet reāli iespē­jams nopirkt 235 vielas. Rezultātā pēc nedēļu vai mēnesi ilgas meklēšanas un neskaitāmām e-pasta sarakstēm zi­nātnieks var iegādāties tikai 60% inte­resējošo vielu.

Pie Molport Jānis ar Imantu sāka strādāt 2006. gada decembrī un pirmo versiju palaida pēc nepilna gada. Viņi atrada ķīmisko vielu datu bāzi un no­pirka know-how, kā šādas datu bāzes veido.

Ķīmiķu interneta veikals

Gatavu internetveikala bāzi gan viņi nekur nevarēja iegādāties, tāpēc sāka to veidot paši. Pirmā versija kriet­ni atšķiras no šodienas Molport, jo tad reāli vielas iegādāties vēl nevarēja, bet varēja izveidot pirkumu grozu, un to Molport pašiem vajadzēja apstrādāt un sūtīt piedāvājumu klientiem. „Sākumā mēs priecājāmies, ka lapai ir viens apmeklētājs, nedēļā, tagad to apmeklē vairāk nekā pieci tūkstoši in­teresentu dienā,» izaugsmi raksturo Imants.

Tagad Moloport ir izveidota sarežģīta meklēšana, kas ļauj lejupie­lādēt jau gatavu interesējošo vielu sa­rakstu un filtrēt pasūtījumu. Turklāt mājaslapā no pieejamajiem sešiem miljoniem produktu četriem miljo­niem dati ir sinhronizēti ar piegādā­tāja sistēmu. Dati katru dienu tiek atjaunoti.

Patlaban Molport sadarbojas ar 35 piegādātājiem un plāno to skaitu pa­lielināt līdz pāris tūkstošiem. Par katru pasūtījumu uzņēmums no piegādā­tājiem ietur 20 procentus. «Ar ķīmis­kajām vielām ir līdzīgi kā ar zupu res­torānā – lai atmaksātos izvārīt katlu zupas, vajag pārdot pirmo šķīvi, bet katrs nākamais jau ir peļņa. Tāpēc arī ķīmisko vielu ražotāji ir gatavi maksāt komisiju, jo ir ieinteresēti pārdot sara­žotās vielu partijas.»

Preču noliktavu Molport neveido. Ja pasūtījums ir neliels un no viena piegādātāja, tas tiek uzreiz nosūtīts klientam. Ja pasūtījumā ir vielas no dažādiem piegādātājiem, tās iet caur Molport, kur sūtījums tiek pārpakots un tālāk nosū­tīts klientam. «Līdz šim mums lielākais pasūtījums bijis 150 tūkstoši vielu,» ap­jomus raksturo Zudāns.

Molport orientējas tieši uz tādu ķī­misko vielu pārdošanu, kas nepiecie­šamas jaunu zāļu izpētei un izstrā­dei. Priekšrocību vienuviet iegādāties visas interesējošās vielas jau novērtē­jušas deviņas no desmit pasaules va­došajām ķīmijas universitātēm. Šādu izpētes vielu tirgus vien ir pieci mil­jardi dolāru, turklāt pagaidām Molport ir tikai viens konkurents – interneta veikals eMolecules, kam datu bāzē arī ir aptuveni seši miljoni vielu. Molport bizness izklausās vilinošs, un to ir pamanījis arī riska kapitāla fonds Imprimaturm, kas uzņēmumā kopumā in­vestējis 300 tūkstošus eiro.

Scroll To Top