Krūmu mulčēšana – kā to pareizi darīt?

 

mulča no priežu mizasPienākot gada siltajai sezonai, dārza īpašniekiem aktuāli kļūst dažādi darbi, kas veicina augsnes auglīgumu. Viens no tādiem ir dārza mulčēšana, kas, pareizi lietota:

  • Bagātina un aizsargā augsni;
  • Veicina bioķīmiskos procesus;
  • Nodrošina optimālu gaisa temperatūru un mitruma līmeni augsnē;
  • Aizkavē nezāļu izplatīšanos;
  • Atkarībā no izvēlētās mulčas, var nodrošināt pievilcīgu vizuālo efektu

Mūsdienās pieejami mulčēšanas materiāli – gan organiskie, gan neorganiskie. Piemērotākā risinājuma izvēle notiek, ņemot vērā gan augsnes un apstādījumu īpatnības, gan vēlamos rezultātus un, protams, dārza īpašnieka gaumi.

Mulčēšana piemērota lielai daļai augu grupu – to izmanto gan ražojošā, gan dekoratīvajā dārzkopībā – tā, piemēram, šo metodi var izmantot kokaugiem un krūmiem.

Taču no mulčēšanas jāsargā tie augi, kas mīl sausu, saules apsildītu augsni, kā arī tie, kuri vairojas ar pašizsēju.

Lai arī krūmu, tāpat kā citu augu, mulčēšana ir salīdzinoši vienkāršs process, lai tas būtu veiksmīgs un efektīvs,  svarīgi ievērot vairākus priekšnoteikumus.

Izvēlies piemērotāko materiālu

Piemēram, ja vēlies izmantot zāģu skaidas, ņem vērā, ka lapu koku skaidas būs daudz veiksmīgāka izvēle – sadaloties tās nerada tik daudz iespējamo blakņu, kā tas ir ar skujkoku skaidām. Zāģu skaidas var izmantot arī kopā ar kūdru vai pārvērst kompostā.

Krūmu mulčēšanā noderīgi arī čiekuri, mulča no priežu mizas un kūdra. Gan čiekuri, gan mizu mulča nodrošinās arī teicamu vizuālo efektu, savukārt kūdra piemērota, ja aktuāla augsnes ielabošana vai ieziemošana.

Krūmu mulčēšanā var lietot arī oļus un akmens šķembas, taču tādā gadījumā zem tiem ieteicams klāt ģeotekstilu vai mulčēšanas plēvi – tas kavēs oļu un šķembu sajaukšanos ar augsni, kā arī kavēs nezāļu izplatīšanos.

Ievēro nosacījumus

Mulča jāklāj pietiekami biezā slānī – jo lielākas frakcijas mulča, jo biezāka vēlamā kārta. Turklāt mulčas kārtu periodiski nepieciešams arī papildināt. Jāņem vērā, ka tieši ap augu mulča jāliek mazākā slānī – augu apbēršana ar mulču var kavēt to attīstību un novest pat pie bojāejas.

Izvēloties piemērotāko mulčēšanas materiālu un to pareizi lietojot, krūmi un citi augi dārzā būs pateicīgi!

Scroll To Top