Īstās siltumnīcas izvēle

siltumnīcasLai arī cilvēks pēc savas būtības ir gan audzētājs, kopējs un vācējs (lasīt – lauksaimniecības zinātājs un zemes apstrādāšanas speciālists), mūsu klimata apstākļos tomēr nespējam izaudzēt visu. Ir augi un dārzeņi, kas mums paliek neaizsniedzami audzēšanai dobēs. Bet tas nav viss!

Arī tos augļus un dārzeņus, ko varam izaudzēt tepat mūsu platuma grādos, gribam iegūt agrāk, proti, tad, kad augšanas sezona vēl teorētiski nemaz nav sākusies. Vai arī vēlamies ražu ievākt ilgāk – stipri pēc tam, kad neviens stāds un auglis uz lauka vairs nevar dabiski „izdzīvot”.

Un, kā jau radoši un inovatīvi ļaudis, sākam plānot un domāt, kā to izdarīt, kādas papildierīces radīt un ko nepieciešams izgudrot, lai, piemēram, tomātus varētu iegūt ļoti agrā pavasarī un gurķus vēl vēlā rudenī. Bet, par laimi, mums jau sen zināms „palīglīdzeklis”, kas spēj nodrošināt agru tomātu iegūšanu un cita veida dārzeņu un augļu audzēšanu speciālos apstākļos. Siltumnīcas – tas ir tas, par ko mēs runājam.

Siltumnīca ir tā konstrukcija, kas pasargā mūsu iedēstītos stādus no aukstuma, pārāk liela karstuma un citiem ārējiem faktoriem, kas var nodarīt tiem ļaunu augot.

Laika apstākļi pēdējās nedēļās ir pierādījuši, ka dārzniekiem jābūt īpaši uzmanīgiem un rūpīgiem – salnas maijā un vēss laiks, kas uznāk neplānoti un neļauj laicīgi sagatavoties, spēj iznīcināt teju visu pavasarī iestādīto, neatstājot ražai neko. Arī šādā gadījumā siltumnīca var būt labs risinājums. Tajā iestādītajiem stādiņiem ir daudz lielākas izredzes izdzīvot neparedzētos laika apstākļos.

Bet kādu siltumnīcu izvēlēties? Ja esam nedaudz nopietnāki savos nolūkos un patiešām vēlamies, lai siltumnīcā audzētais būtu tāds, kā esam plānojuši, visdrošāk ir izvēlēties polikarbonāta siltumnīcu.

Polikarbonāts ir sintētisks polimēra materiāls, kas izgatavots ar šūnām jeb kamerām, kurās uzkrājas saules siltums un siltumnīca ilgāk saglabā siltumu, tāpēc tā neatdziest aukstajās naktīs un ziemā, kas nodrošina to, ka stādīt stādus var jau daudz agrākā pavasarī, kas attiecīgi nozīmē to, ka ražu ievākt arī var ātrāk.

Tās ir siltumnīcas, ko var izmantot visu gadu, ziemā nenoņemot un nenojaucot tās. Turklāt polikarbonāta siltumnīcas ir ilgtermiņa – var nokalpot pat 10 gadus!

Ja izvēlamies polikarbonāta seguma siltumnīcu saviem audzēšanas un stādīšanas mērķiem, noteikti nepieciešams uzzināt par šo segumu vairāk, jo, lai gan tas jau labu laiku pazīstams siltumnīcu ražotāju un tirgotāju lauciņā, daudzi, kas vēlas siltumnīcu savā dārzā, ne komerciāliem mērķiem audzēt un stādīt, nezina par polikarbonāta siltumnīcām neko daudz un izvēlas plēves siltumnīcas, jo tās vienkārši ir zināmākas un ierastākas.

Polikarbonāta siltumnīcu priekšrocība ir tā, ka tā ir gan triecienizturīga, gan tās segums pielāgojas zemes sasalšanas un atkušanas temperatūrām un laikapstākļiem, tāpēc karkasa deformācijas ir mazāk iespējamas. Tāpat polikarbonāta siltumnīcām ir daudz augstāka siltumizolācijas spēja un gana neliels svars, lai plāksnes, ko klājam uz siltumnīcas nebūtu smagas karkasam.

Lai gan bieži vien iecienītākas ir plēves siltumnīcas, polikarbonātam tomēr ir arī savas ilgtermiņa priekšrocības, kas krietni vien „izgriež pogas” plēves siltumnīcām. Pirmkārt, polikarbonāta siltumnīcas ir izturīgākas gan par plēves, gan stikla siltumnīcām, kā arī daudz labāk aizsargā augus no UV starojuma, nodrošinot, ka karstākā saulē stādi nepārkarsīs un negūs neveselīgu starojumu.

Tajā pašā laikā gaismas caurlaidība ir augsta, kas nodrošina to, ka augiem siltumnīcā piekļūs maksimālais vajadzīgās gaismas daudzums.

Izvēloties siltumnīcu, jāpievērš uzmanība, galvenokārt, savām prasībām un vēlmēm, plāniem, par to, ko darīsim siltumnīcā. Ja patiešām vēlamies mazdārziņa tipa nelielu siltumnīcu, kur plānots stādīt vien dilles, redīsus un kādu salātlapu, iespējams, pietiks arī ar plēves siltumnīcu, kas būs lētāka, vieglāka uzstādīšanā un neprasīs daudz pūļu (vien tajā, ka rudenī tā tomēr jāpārkārto, jo plēve var ziemu “nepārdzīvot”, tomēr karkass būs gana izturīgs).

Bet, ja plānojam stādīt ko vairāk – tomātus, gurķus un ar saimniekošanu siltumnīcā nodarboties daudz nopietnāk, iespējams, ir vērts apsvērt polikarbonāta siltumnīcas iegādi un uzstādīšanu.

Lai gan montāža ir vienkārša, jo polikarbonāta plāksnes nav viegli plīstošas – tās var griezt, zāģēt un skrūvēt ar skrūvēm, ieteicams piesaistīt kādu speciālistu vai zinātāju, kā pareizi uzstādīt polikarbonāta siltumnīcu. Uzstādīšanā ir būtisks pareizs plākšņu novietojums, arī slīpums (cik grādos tās tiek uzstādītas) un aizsargplēves pareiza noņemšana.

Lai nu kā, siltumnīca dārzā ir ļoti vērtīga un patīkama konstrukcija, kas ļaus papriecāties par dārza labumiem nedaudz agrāk un nedaudz ilgāk, tāpēc to izvēlas uzstādīt daudzi dārzu īpašnieki, kam patīk uz galda redzēt savus audzētos labumus!

Ienāc 220.lv un iegādājies kādu no siltumnīcām!

Scroll To Top