Būt taupīgam nenozīmē būt skopam, tas ir veids, kā atļauties vairāk vai neiztērēt uz lietām, par kurām varētu arī nemaksāt. Kad īpašumā ir automašīna, ir vairāki veidi kā kļūt taupīgam, piemēram, ar degvielas patēriņu, auto kopšanu vai pat OCTA apdrošināšanas iespējām.
Piemēram, katrai automašīnai ir savs vidējais degvielas patēriņš, tomēr, lai ekonomētu izdevumus par degvielu un ietaupītu tās resursa patēriņu, ir vairāki faktori, kas to var ietekmēt.
Šajā rakstā apskatīsim 10 populārākos braukšanas pamatprincipus, kas ietekmēs jau minētos auto uzturēšanas izdevumus.
1. Sastrēgumi
Saprotams, ka lielpilsētās aktīvajās satiksmes stundās, ir gandrīz neispējami izvairīties no sastrēgumiem, tomēr, ja vien ir tāda iespēja – noteikti izmantojiet apkārtceļus vai pat nogaidiet kādu brītiņu, līdz sastrēgumi beidzas. Sastrēgumos automašīna patērē ievērojami vairāk degvielas, it īpaši, ja tās dzinējs netiek izslēgts.
Pamatojums tam ir pavisam vienkāršs – pastāvīgi bremzējot un atkārtoti uzsākot braukšanu, degvielai ir vajadzīgs jaudas patēriņš, attiecīgi – izmantojot to kā resursu un patērējot daudz vairāk, nekā parastā ikdienas braukšanā.
2. Braukšanas stils
Kaut arī šoferi pierod jau zemapziņā pie vienota braukšanas stila, tomēr ir vērts pievērst uzmanību niansēm – strauja bremzēšana vai pēkšņa ātruma paātrināšana ir viens no iemesliem, kas ietekmē neekonomisku degvielas patēriņu.
3. Automašīnas sildīšana
Vecāka tipa automašīnas tika ražotas ar karburatoru, tāpēc agrāk bija svarīgi pasildīt auto pirms braukšanas. Mūsdienu automašīnām šāda vajadzība nav, turklāt šis ir viens no iemesliem, kas papildus patērē degvielu.
4. Riepu spiediens
Šķiet, it kā sīkums, tomēr riepu spiediens ietekmē ne tikai to, lai riepa kalpotu ilgāk un nepārsprāgtu, bet arī, lai nepatērētu vairāk degvielas.
5. Atvērti logi
Atvērti logi ietekmē automašīnas aerodinamiku, kas veicina degvielas patēriņu. Ja ir iespējams, izmanto kondicionieri.
6. Liekais svars
Jumta bagāža vai pilns bagāžnieks arī ir iemesls, kāpēc automašīnai ir lielāka slodze un tā patērē vairāk degvielu. Pārbaudi, vai bagāžniekā nepārvadā liekus smagumus, kas uz doto brīdi nav aktuāli un vajadzīgi. Vērts piebilst, ka atbrīvota telpa automašīnā, dod arī vairāk vietas.
7. Auto tehniskais stāvoklis
Ekonomiska braukšana nenozīmē tikai izvairīšanos no sastrēgumiem, ir būtiski rūpēties arī par auto tehnisko stāvokli arī ikdienā. Regulāra filtru maiņa un auto apkope var nodrošināt labāku degvielas ekonomiju, kā arī spēs darboties daudz jaudīgāk. Viens no būtiskākajiem filtriem šajā jautājumā ir degvielas un gaisa filtrs. Ņem arī vērā, ka regulāra automašīnas apkope var ietekmēt arī lielākus remontus un sāpīgākus finansiālos izdevumus.
8. Izdevīgāka OCTA apdrošināšana
OCTA apdrošināšana ir vajadzīga ikvienai automašīnai, jautājums ir tikai – cik tā izmaksās, un kura apdrošināšana būtu finansiāli izdevīgākā? Lai to noskaidrotu, ņem talkā OCTA kalkulatoru, kur varēsi salīdzināt dažādu apdrošināšanas kompāniju piedāvājumu tieši Tev. Salīdzini OCTA cenas un izvēlies arī sev finansiāli izdevīgāko piedāvājumu.
Neaizmirsti arī, ka aktīva OCTA apdrošināšana, satiksmes negadījuma gadījumā var pasargāt no lieliem finansiāliem izdevumiem.
9. Remontdarbi
Automašīnas remontarbi, ne vienmēr prasa autoservisa pakalpojumus, piemēram, gan eļļas līmeņa izmērīšana, autoslotiņu nomaiņa vai pat logšķidruma papildināšana ir lietas, kuras var izdarīt jebkurš. Ja pārzini sava auto tehnisko uzbūvi, tad atsevišķu filtru vai citu detaļu nomaiņu arī var veikt mājas apstākļos, tādejādi ietaupot finansiālos līdzekļus.
10. Auto tīrība
Lai arī tīrs vai netīrs auto neietekmē braukšanu, tas tomēr ietekmē automašīnas ilgmūžību – ziemā automašīnu ļoti bojā sāls, vasarā smilts un gruži. Arī salona kopšana ilgtermiņā var atmaksāties, tāpēc atrodi veidu kā regulāri, bet kārtīgi sakopt savu automašīnu gan ārēji, gan iekšēji. Ja ir iespēja un mājoklis atļauj, tad vari iegādāties, piemēram, tvaika tīrītāju, augstspiediena šļūteni vai pat putekļu sūcēju, kas gadu gaitā atmaksāsies, ja automašīnu kopsi pats, nevis vedīsi uz tīrīšanas saloniem.